Tržišna vrijednost tvrtke koja je izlistana na burzi predstavlja umnožak cijene po dionici i broja dionica. No, postavlja se pitanje – koja je tržišna vrijednost tvrtke koja nije izlistana na burzi, odnosno čijim se dionicama ne trguje?
Jednostavno rečeno, tržišna vrijednost bilo čega jest vrijednost određena ponudom i potražnjom. Tržišna vrijednost ne mora biti ista knjigovodstvenoj vrijednosti, a obje ne moraju biti iste intrinzičnoj vrijednosti tvrtke.
Knjigovodstvena vrijednost vlasničkog kapitala je jednaka razlici ukupne imovine i ukupnih obveza kompanije te se vrlo jednostavno iščita iz financijskog izvještaja – bilanca stanja na određeni dan.
Knjigovodstvena se vrijednost oslanja na dobit, koja je računovodstvena kategorija i često puta nije jednaka slobodnim novčanim tokovima, a od tuda proizlazi i razlika između intrinzične i knjigovodstvene vrijednosti. Primjeri koji to potvrđuju:
Recimo da postoji tvrtka čija knjigovodstvena vrijednost prema bilanci iznosi 100.000 kn, no pojavljuje se kupac koji je spreman ponuditi 200.000 kn za akviziciju takve tvrtke. Ukoliko se poduzetnik i akvizitor dogovore oko cijene može se reći da je tada tržišna vrijednost tvrtke 200.000 kn. No, što je s intrinzičnom vrijednošću tvrtke?
Ona pokazuje “pravu” vrijednost tvrtke uzimajući u obzir očekivani protok novca (engl. cashflow), rast i rizik takvog ulaganja. Moguće je da izračuni pokažu da je zapravo intrinzična vrijednost takve tvrtke 500.000 kn. To bi u ovom pojednostavljenom slučaju značilo da ju je poduzetnik prodao za prenisku cijenu od 200.000 kn, a akvizitor akvizirao tvrtku koja zapravo vrijedi 500.000 kn za samo 200.000 kn.
Stoga, kako biste znali koliko vrijedi tvrtka koju kupujete ili tvrtka koju prodajete – angažirajte financijske stručnjake Valuator Consultinga.